The Library of Nineteenth-Century Photography

 
 
 
Captain Frederick Hutton R.N.

Captain Frederick Hutton R.N.


A carte-de-visite portrait of Captain Frederick Hutton (1801-1866), later Rear-Admiral Hutton of the Royal Navy.

According to Boase’s Modern English Biography (1892), Rear-Admiral Frederick Hutton was born in 1801 and entered the Navy on 28 January 1813. He became a Captain on 3 July 1844 and on 12 November 1846, as Captain aboard the store ship Tortoise, he was appointed Governor of Ascension Island. He appears to have held this position until 1852. On 1 April 1863 he was promoted to the rank of Rear-Admiral.

Rear-Admiral Frederick Hutton died at Tunbridge Wells on 6 March 1866.

Photographed by Camille Silvy of London on 1 September 1862.




 

Code: 124521
 
  Back           Home Contact   
           Search
© Paul Frecker 2018