The Library of Nineteenth-Century Photography

 
 
 
Admiral Earl Cadogan

Admiral Earl Cadogan


A carte-de-visite portrait of Admiral Earl Cadogan (1783-1864).

Admiral George Cadogan was born on 5 May 1783 in St. James’s Square, London, the son of Charles Sloane Cadogan, 1st Earl Cadogan, and Mary née Churchill.

Commissioned in the service of the Royal Navy in 1796, he gained the rank of Post Captain in 1807. He was invested as a Knight, Order of Maria Theresa of Austria (K.M.T.) on 22 July 1814 for services on the coast of the Adriatic. He was invested as a Companion, Order of the Bath (C.B.) on 4 June 1815. He was Extra Naval Aide-de-Camp to King William IV between 1830 and 1837. On 23 December 1832 he succeeded his brother as 3rd Earl Cadogan and 3rd Viscount Chelsea. He was Naval Aide-de-Camp to Queen Victoria between 1837 and 1841. He gained the rank of Vice-Admiral in 1851. He was invested as a Fellow of the Society of Antiquaries (F.S.A.) on 22 January 1852. He gained the rank of Admiral of the Blue in 1857. He gained the rank of Admiral of the Red in 1863.

Lord Cadogan married Honoria Louisa Blake, fifth daughter of Joseph Blake and sister of the 1st Lord Wallscourt, on 4 April 1810. She gave him six children and died on 12 September 1845.

Lord Cadogan died, aged 81, on 15 September 1864 at 138, Piccadilly, London. At the time of his death the Earl was the third senior Admiral in the Navy. His will was probated on 19 October 1864 at under £35,000.

Photographed by Camille Silvy of London in late 1859 or early 1860.



 

Code: 124715
 
  Back           Home Contact   
           Search
© Paul Frecker 2018